Študent-neštudent

Autor: Nikola Hritzová | 19.6.2011 o 23:10 | Karma článku: 5,79 | Prečítané:  1184x

Ako veľa ďalších mladých ľudí aj ja som sa odrazu ocitla v študentskom vákuu. Po päťročnom štúdiu na gymnáziu zúfalo čakám na výsledky prijímacích skúšok, ktoré nie a nie prísť. Každú sekundu kontrolujem svoju elektronickú prihlášku a každé ráno netrpezlivo očakávam pani poštárku, ktorá na mňa zjavne zabúda. Ocitám sa v akejsi ničote. Už nie som študent, ale ani nezamestnaná nie som. Čo vlastne som? Netrúfam si definovať svoju momentálnu životnú pozíciu.

Takýto študent-neštudent nevie čo so sebou. Sústavne behá po dome, po vonku, jednoducho všade, kde sa len dá. Je nervózny, agresívny na rodinných príslušníkov či známych. Študent-neštudent nenávidí otázky typu : A čo ty slniečko, kam ťa vzali? Alebo: Už po prijímačkách? A ako si dopadol? Či: Kam sa chystáš na výšku? Alebo úplne najlepšia: A čím to ty vlastne chceš byť?

Študent-neštudent sa odrazu musí vzdať aj svojich obľúbených vecí. Zvyknutý na študentské zľavy, v podobe preukážok na vlak či autobus, môže razom zabudnúť na spoznávanie nášho malebného Slovenska, ak pritom nechce utratiť celý majland. Ach, aké to bolo krásne, aká samozrejmosť ! Študentská zľava na cestovné vo výške až 50 percent! To sa nám žilo! Aj keď, náš vek (okolo 17-20, teda ak sme neopakovali tri triedy) nám ,chvalabohu, ponúka isté benefity. Cestovné spoločnosti si už dávno všimli toto vákuum, a vychádzajú nám v ústrety v podobe karty junior, ktorá je dostupná pre každého od 15 do 26 rokov a ponúka nám lacnejšie cestovanie(zľava až 40 percent na Slovensku , a o niečo menej v iných štátoch). No čo vám poviem, 50 percent je 50 percent, ale aj takých 40 sa nám študentom-neštudentom ráta.

Hľadajúc brigádu na leto, sa presvedčíme , že sa vlastne musíme vzdať aj akýchkoľvek finančných prostriedkov. Na otázku, nepotrebujete brigádnikov? Dostávame odpovede: Prijímame iba vysokoškolákov. Alebo: Iba ak na trvalý pracovný pomer. Taktiež: My sa vám ozveme. Ale ozvú sa? Samozrejme, že nie. A tak nám neostáva nič iné než sedieť doma, nervózne si obhrýzať nechty, čakať a čakať, a čakať kým nám konečne oznámia(modlíme sa) skvelú správu: Ste prijatý!

Alebo môžeme vyžobrať peniaze od rodičov, poprípade si niečo zarobiť občasným roznášaním letákov a bezhlavo si užívať dni voľna s cieľom nemyslieť na našu nejasnú budúcnosť.

Všetkým terajším študentom-neštudentom držím palce a všetkým budúcim prajem veľa trpezlivosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.


Už ste čítali?