Sme nepoučiteľní ?

Autor: Nikola Hritzová | 21.3.2011 o 19:08 | (upravené 21.3.2011 o 19:15) Karma článku: 4,93 | Prečítané:  989x

Odmalička sa učíme systémom pokus- omyl. Aj keď nás varujú, bezhlavo sa púšťame do vopred prehraných bojov či úloh odsúdených na neúspech. Darmo nám mama hovorí, že dotknúť sa rozpálenej pece bolí. Až keď chodíme so zafačovanými ručičkami si uvedomíme, že mama mala pravdu. A aj keď vieme, že zelené ovocie sa jesť nemá, poučíme sa až vtedy, keď sa zvíjame v bolestiach brucha.

Typické príklady, na ktorých sa človek zvykne poučiť. Banálne skúsenosti, ktoré sa nám zdajú úplne prirodzené. Avšak čo sa týka ľudí a vzťahov, je to oveľa komplikovanejšie.

S cieľom zachrániť svet sa znova a znova nechávame nachytať, využívať a sami seba sa snažíme presvedčiť, že tentokrát sa to predsa už nemôže skončiť rovnako. A tak si po každej ďalšej facke začneme opakovať: „Bola to moja vina,“ po každom: „Prineste mi kávu a choďte mi vyzdvihnúť veci z čistiarne“, si povieme: „Veď každý nejako začínal,“ a aj po tom, čo nám kamarátka už po stýkrát podrazí nohy si povieme: „ Niečo dobré na nej predsa len musí byť.“ Ach, tá naivita...Nemá hraníc, však? Sama patrím medzi tých, ktorí rozdávajú druhé šance na počkanie a neváham pomôcť ani ľuďom čo sú mi proti srsti. Márne dúfam, že práve ja zmením to, akí sú. Verím, že ich predošlé skutky boli len akási zhoda okolností či trápny krok vedľa. Príliš sa vkladám do záležitostí, ktoré sa ma netýkajú, ale kde chcem byť jednoducho nápomocná. Ale pravda je taká, že ľudia sa nemenia. Ani tí čo pomáhajú, ani tí čo ubližujú ba ani tí, ktorí životom len tak preplávajú.

Keď sledujem všetky tie poprepletané vzťahy plné nevery a klamstiev, každý jeden zúfalý pokus zachrániť i to čo už vlastne nie je a to klamanie samého seba, nedokážem dospieť k inému záveru. Ľudia sa jednoducho nechcú poučiť. Pretože poučiť sa na vlastných chybách znamená v prvom rade priznať si vlastnú chybu. A to je v dnešnej dobe veľmi zriedkavý úkaz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.


Už ste čítali?